משעלי נגד שריד – הלכה חדשה וחשובה בנושא תשלומי חובה ביישוב קהילתי

פסק דין תקדימי בעניין חובת תושבי הרחבה לשלם לאגודה הקהילתית בגין סל השירותים הקהילתי, וזאת ללא קשר למידת הצריכה או השימוש בפועל במשאבי האגודה. את האגודה, הקיבוץ והוועד המקומי יצגו עורכי הדין עומר כהן, גיל דגן ואורטל לוי ממשרדנו.

אליהו ואח' נגד קיבוץ שדות ים

ביהמ"ש המחוזי בחיפה דחה בקשה של למעלה מ-30 יורשי חברים בשדות ים לצו המחייב את הקיבוץ לשמור עבורם סכום של 15 מיליון ₪ וכן להימנע מהמשך חלוקת רווחים לחברים עד לסיום ההליך המשפטי. משרדנו (עו"ד עומר כהן, עו"ד גיל דגן ועו"ד מורן קורן) מייצג את קיבוץ שדות ים בתביעה בשווי למעלה מ-15 מיליון ₪ שהגישו למעלה מ-30 יורשים נגד קיבוץ שדות ים. היורשים טוענים כי מגיעים להם סכומים העולים על הסכומים שהקיבוץ הציע להם לקבל מכוח מימוש מניות הקיבוץ במפעל אבן קיסר. ביהמ"ש קבע שלא היה יסוד לבקשת היורשים להוצאת צו זמני נגד הקיבוץ ודחה את בקשתם.

עופר לוי נגד קיבוץ גינוסר

ביהמ"ש בשלום בטבריה דחה תביעה של חבר נגד קיבוצו ע"ס כ-300,000 לתשלום רשת ביטחון רטרואקטיבית. משרדנו (עו"ד גיל דגן) ייצג את קיבוץ גינוסר בתביעה שהוגשה נגדו ע"י חבר קיבוץ שטען כי למרות שחתם על תצהיר גילוי נאות מסרב הקיבוץ לשלם לו רשת ביטחון. לאחר שהסתיימה חקירתו הנגדית של התובע והוכח כי הוא החבר אינו זכאי לרשת ביטחון, הסכימו הצדדים כי ביהמ"ש ייתן על המקום פס"ד הדוחה את מלוא תביעת החבר נגד הקיבוץ.

הופר ברעד נ' קיבוץ שדות ים

צילום אילוסטרציה פסק דין בתביעת דלית הופר נ' קיבוץ שדות ים ת"א 15053-08-16 דלית הופר נ' קיבוץ שדות ים בבית המשפט המחוזי חיפה בפני כב' השופטת עדי חן-ברק. הופר, חברת הקיבוץ, הגישה תביעה בבית המשפט המחוזי להקפאת התקדמות התכנון של שכונה חדשה בקיבוץ וכן לחיוב הקיבוץ לשמוע את ערעורה בעניין אי זכאותה לדירה בשכונה. יחד…

פסק דין: בג"ץ – העתירה לביטול החלטה 1447 ("חלופת האגודה")

צילום אילוסטרציה משרדנו (עו"ד עומר כהן ועו"ד רותם ליכטנשטיין) ייצג 15 קיבוצים במסגרת עתירה שהגישו האגודה לצדק חלוקתי, יחד עם הקשת הדמוקרטית המזרחית ועמותת תהודה, ובמרכזה עמד הטענת העותרות שהחלטת מועצת מקרקעי ישראל 1447 (הידועה בשם "חלופת האגודה") מהווה אפליה לטובה של המגזר הקיבוצי לעומת אוכלוסיות אחרות ועל חשבונו של הציבור. לאחר שבית-המשפט קיבל את…

פסק דין: אבי בן אהרון נגד קיבוץ תל יוסף

משרדנו ייצג את קיבוץ תל יוסף בעתירה שהוגשה נגדו לבג"ץ בעקבות פס"ד של ביה"ד הארצי לעבודה שקבע כי בין הקיבוץ וחבריו אין יחסי עובד-מעביד. בפס"ד שניתן ביום 6.7.16 קיבל בג"ץ את עמדתנו ודחה את העתירה, וקבע כי אין יחסי עובד-מעביד בין החבר לקיבוצו, וכי לקיבוץ סוברניות לקבל במוסדותיו החלטות על מסגרת יחסי הקיבוץ עם חבריו מבלי שבתי המשפט יתערבו בהחלטות אלה.

מ' ר' נגד קיבוץ נצר סירני

ת"א 37228-10-13 מ' ר' נ' קיבוץ נצר סירני ואח'
בית משפט השלום בראשון לציון בפני כבוד השופט רפי ארניה
תביעה של חבר קיבוץ במסגרתה עתר למתן צו עשה נגד הקיבוץ שיורה לנתבעת, אשתו לשעבר של התובע וחברת קיבוץ גם היא, להתפנות מבית המגורים ולמסור את זכויות החזקה והשימוש בבית לתובע. במילים אחרות, התובע תקף את החלטת הקיבוץ בעניין הקצאת דירות מגורים לחבריו.
בית המשפט יישם את ההלכה הנוהגת ביחס לאי התערבות בתי המשפט בהחלטות פנימיות של הקיבוץ. במישור הפרוצדוראלי, נקבע כי הקיבוץ קיים הליך תקין וראוי וזימן את התובע להשמיע את טענותיו. במישור המהותי, נקבע כי החלטה בעניין הקצאת הדירות בקיבוץ ושינויה מעת לעת היא עניין פנימי של הקיבוץ הנמצא בסמכותו של ועד ההנהלה. במישור הנורמטיבי, בית המשפט השתכנע שלאור טובת ילדיהם של בני הזוג, החלטת הקיבוץ שלא לשנות את הסדרי המגורים הקיימים הינה סבירה, מידתית, שקולה וראויה. על כן, בית המשפט קבע שאין עילה להתערבות בהחלטת הקיבוץ בעניין התובע.
מטעמים אלה וטעמים נוספים, בית המשפט דחה את התביעה והשית על התובע את הוצאות המשפט ושכר טרחת עורך דינו של הקיבוץ בסך 25,000 ₪.

ציון חבשוש נגד שדה בוקר

ת"א 63529-11-14 חבשוש נ' קיבוץ שדה בוקר בבית המשפט המחוזי בבאר שבע- כב' השופט שלמה פרידלנדר   מייצגים- עומר כהן ויואב שימשי החלטה בבקשה לצו מניעה זמני נגד כינוס אסיפות חברים בקיבוץ, אשר הוגש במסגרת תיק בו מבקש התובע למנוע מהקיבוץ לבצע תהליכי שינוי והתחדשות. בית המשפט דחה את הבקשה לצו המניעה על הסף ולגופה,…